
TURÁNI ÁLDÁS
Permakultúra, erdőkert, vagy csak ősi hagyományos termesztés ?
Akár hogyan is nevezzük, a lényeg, hogy jót, jól, egészségesen, természetesen termesszünk!
Már gyermekkoromban sem értettem, hogy bizonyos növények miért teremnek csak úgy, vetés, locsolás, kapálás, gyomlálás, egyszóval emberi gondozás nélkül. Míg a kertekben mindent "gyommentesíteni" kellett, permetezni, locsolni. Az internet világában sok információt megtalálni a harmonikus gazdálkodásról. Ezek széles tárházát igyekszem megosztani veletek.
Mindent kipróbálok, amire lehetőségem nyílik. Eredményeimet közzé teszem, okulás gyanánt, és segítségképpen.
Kezdjünk mindjárt az egyik kedvencemmel. Az ember, aki fákat ültetett. Többször megnéztem már, és mindig rácsodálkozom az ember teremtő erejére.
Permakultúra
Erdőkertek
Olyan korban élünk, amikor víz bizony egyre nagyobb kincs. Gyakoriak az aszályos évek, és egyre drágább a locsolás. Ezért ideális az erdőkertek létrehozása. Növénytársítással, mulcsozással megakadályozhatjuk, hogy kiszáradjon a föld. A magas fák kellő árnyékot biztosítanak a nyári rekkenő hőségben a zöldségféléknek, és salátáknak. Persze ügyeljünk rá, hogy napfény is bőséggel jusson növényeinknek. Fontos hogy vegyesen ültessünk gyümölcsfákat egyéb más mézelő fákkal, dísz és bogyós cserjéket, és egyéb kultúrnövényeket. Magyarországon kiváló iskola példák léteznek már. Szívből ajánlom mindenkinek az Éden Teremtőt,
http://edenteremto.blogspot.hu/2013/06/permakultura-es-erdokert.html#.UlSQeRCEZeE
valamint a Permakultúra az Alpokban kisfilmet.
Baji Béla hazánk egyik nagyszerű úttörője a permakultúrának. Megjelent könyve is, ami szinte tankönyv, mindenkinek olvasnia kellene !
Az én területem futóhomok, és homokdűne. Ezért nagyon sok komposztra van szükségem, hogy kevés vízzel is eredményesen termeljek. Mivel önfenntartásra törekszem, igyekszem mindent megtermelni. Észrevettem, hogy a komposztrakásra hajított konyhai hulladékból kikelt paradicsom, paprika, tök, vagy uborka sokkal erősebb szebb és nagyobb termést hoz, locsolás, gondozás, gyomlálás nélkül.
Miből is áll az én komposztrakásom. Falevelek, gallyak, ágak, fűnyesedék, mindenféle gaz amit a kertből kiszedtem, konyhai maradék, kevés csirke vagy birka trágya és fahamu. Föld semmi, mégis szépen fejlődik minden kikelt növény. Ezért aztán tudatosan elkezdtem úgynevezett magas ágyásokat létrehozni. Gallyakat teszek alulra, minden egyéb komposztálni valóval megpakolom, és a végén 10 cm vastagon rá terítem az előző évi komposzt rakást, majd ebbe veteményezek. Nem kell locsolnom, permeteznem, még csalánlevéllel sem, vagy más egyéb bio öntettel. Tulajdonképpen vetek, és betakarítok. Még csak nem is kapálok, vagy ások. Néha egy egy fűszálat, vagy gyomnövényt kitépek, esetleg ritkítok. Biztos vagyok benne, hogy növényeimben az évtizedekkel ezelőtt mért beltartalmi értékek megtalálhatóak. Míg a kertemből, a földből eltűntek a nyomelemek, ásványi anyagok, a komposztrakásban mindez megtalálható.
Idén elkezdtem átalakítani a kertemet. Gyümölcsfákat telepítettem, a kisarjadt akácokat is meghagytam, és a fák köré gyógynövényeket, fűszernövényeket ültettem. Nagy területem van, így mindenfelé gyümölcs magokat vetek, mert sokkal ellenállóbb szárazságtűrőbb a magonc. Most ősszel pedig a gyümölcsfák közé galagonya, kökény, és hecsedlibokrokat is telepítek. Ezek fontos gyógynövények.
Nem sok képet készítettem eddig, de ami van, azt megosztom veletek.
Erdőkert Fischerbócsán.










